Як жити з батьками у дорослому віці

23.05.2024 13:19

Як жити з батьками у дорослому віціНавмисне або за збігом обставин, але буває так, що дорослі діти живуть разом зі своїми батьками. На жаль, рідко це сприймається всіма сторонами як великий успіх і щастя, а набагато частіше подібне спільне проживання загрожує конфліктами, образами та роздратуванням. Давайте сьогодні поговоримо про те, як жити з батьками у дорослому віці з мінімальною шкодою для всіх.

У різних культурах ставлення до питання спільного проживання батьків та їх дорослих дітей є різним. Наприклад, є країни, де це вітається і де кілька поколінь сім'ї живуть разом у великому будинку, навіть не уявляючи, як може бути по-іншому. А є такі держави, де дитина по досягненню повноліття практично відразу повинна залишити батьківський будинок і будувати своє життя сама, зустрічаючись із батьками лише зрідка, та й то на нейтральній території.

У вітчизняних умовах зустрічаються різні варіанти, кожен з яких має і своїх прихильників, і своїх супротивників. Найчастіше у нас життя дорослих дітей разом з батьками є вимушеним заходом через дорожнечу житла, відсутність роботи, хвороби тощо. Втім, бувають і випадки, коли дорослі діти залишаються жити з батьками з власної волі, оскільки їх влаштовує налагоджений побут, відсутність потреби приймати якісь важливі рішення, можливість перекласти на плечі батьків повністю чи частково свої проблеми.

Якщо у спільному проживанні всіх все влаштовує, з якої б причини це не трапилося, то, зазвичай, і проблеми в цьому немає. На жаль, так буває далеко не завжди. Набагато частіше дорослим дітям і літнім батькам дуже важко уживатися на одній території — через різницю в очікуваннях, неправильно виставлені особисті кордони, неправильні ролі і неправильно розставлені пріоритети.

Наприклад, якщо батьки все дитинство надмірно опікувалися своєю дитиною, вони й надалі можуть продовжувати поводитися з нею так само, навіть якщо їй 20, 30, 40 або навіть більше років. Звісно ж, у дорослої людини подібне ставлення викликає протест: почуватися дитиною, яка має жити чітко за вказівкою батьків, мало кому подобається.

На тлі такого протесту виникають сварки та образи, батьки продовжують вважати себе у всьому правими, а дорослу дитину дорікають тим, що раз вона з ними живе, то заслуговує саме на таке ставлення. Подібне закінчується або тим, що доросла дитина приймає запропоновану роль і відмовляється дійсно бути дорослою, або тим, що після грандіозного скандалу така дитина з'їжджає від батьків і перестає спілкуватися з ними.

Звичайно, це лише один імовірний варіант розвитку ситуації, і насправді при спільному проживанні з батьками можливе виникнення ще безлічі проблем, серед яких і дитячі образи, що спалахнули з новою силою, і економічне насильство, і складнощі з особистим життям, і дефіцит особистого простору, і ще дуже багато чого іншого. І як же жити дорослим дітям із батьками, щоб уникнути подібного? Ось кілька важливих правил.

Домовлятися «на березі»

Це дуже складно, але найкраще заздалегідь обговорити всі питання, які стосуватимуться спільного проживання. Хто за що відповідає? Хто скільки вкладає у сімейний бюджет? Яка поведінка є прийнятною, а яка — ні? Чим докладніше вам вдасться обговорити всі моменти, тим краще, а якщо є щось, з чим одна зі сторін категорично не згодна, то варто задуматися, чи потрібно дійсно жити разом або ж є альтернативні варіанти.

Пам'ятати, на чиїй ви території

Якщо ви живете з батьками на їхній території, то, як не крути, вони тут головні, подобається вам це чи ні. Відповідно, якщо вони прийшли жити до вас, то «командуєте парадом» вже ви. Втім, у жодному випадку ніхто не повинен дорікати іншій стороні.

Поводитися по-дорослому

Коли ви живете з батьками, ви ніби знову стаєте дитиною. І є велика спокуса у різних стресових ситуаціях почати поводитися саме по-дитячому — емоційно та неконструктивно. І батьки туди ж: вони швидко забувають, що мають справу з дорослою людиною і починають апелювати до свого авторитету, як було у вашому дитинстві. Так робити не треба. Дійте з позиції свідомої і відповідальної дорослої людини.

Вносити свій внесок

Це стосується як побутової, так і фінансової сфери. Залежно від того, на чиїй території ви разом живете, який дохід маєте і наскільки зайняті, поділіть обов'язки. Важливо, щоб внесок обох сторін був значним і цінувався, адже якщо хтось весь час тільки даватиме, а інший буде весь час лише брати, то конфліктів не уникнути.

Мати особистий простір

Якщо батьки ніколи не знали чи встигли забути, як це жити під одним дахом разом із кимось ще з дорослих, варто обов'язково обговорити питання дотримання особистого простору. У вас обов'язково має бути кімната або хоча б кут, які вважаються особисто вашими і куди ніхто не лізе без дозволу.

Якщо ситуація зворотна і це ви прихистили батьків у себе, діє те саме правило: у них має бути свій простір, де вони почуватимуться на своїй території, а не в гостях.

Жити дорослим дітям та батькам разом навіть за дотримання перерахованих правил буде все одно складно, особливо коли у дітей вже є партнери та власні діти. Тому в тих ситуаціях, коли це можливо, фахівці настійно рекомендують жити все-таки окремо, щоб сепарація була успішною і щоб відносини будувалися на рівних.

За матеріалами: https://anydaylife.com/post/7811